ERBAİN MERASİMİNDE KONUŞAN NASRALLAH'TAN KORSAN İSRAİL'E UYARI

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Al Manar televizyonunda canlı yayınlanan konuşmasında, Kariş enerji sahası konusunda İsrail’i sert bir dille uyardı. 

Görüntülenme: 915 Tarih: 18 Eylul 2022 14:23
ERBAİN MERASİMİNDE KONUŞAN NASRALLAH'TAN KORSAN İSRAİL'E UYARI

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Erbain merasimi münasebetiyle yaptığı konuşmada gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Irak’ta gerçekleşen Erbain yürüyüşü etkinliklerine atıfta bulunarak, bu etkinliği “büyük bir mucize” olarak değerlendiren Hasan Nasrullah, “İnsan, Irak halkının İmam Hüseyin (a.s) sevgisi ve misafirperverliğinden dona kalıyor.” dedi.
Nasrullah, “20 milyon kişiden fazla Erbain ziyaretçisi, İmam Hüseyin (a.s) için atan 20 milyondan fazla sevgi dolu kalp demektir.” ifadesini kullandı.

Batı Şeria'daki son gelişmelere ilişkin Hasan Nasrullah, "Bugün düşmanın Batı Şeria'da çok korktuğunu görüyoruz, çünkü Filistinli direnişçiler ve genç nesil düşmana karşı savaşmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Şam ile ilişkileri normalleştirmeye devam ettiğini açıklayan Hamas’ın Suriye adımını olumlu karşılayan Nasrullah,  “Suriye her zaman Filistin'in, Kudüs'ün ve Filistin halkının gerçek destekçisi olmuş ve olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri, tüm direniş güçlerinin birleşmesi gerektiğini vurgulayarak, “Lübnanlıların, Filistinlilerin ve Suriyelilerin petrol ve doğalgazlarına, topraklarına ve itibarlarına kavuşmalarının tek umudu direniş eksenidir.” diye konuştu.

Kariş doğalgaz sahası ve İsrail'in Lübnan karasularını işgali konusuna değinen Nasrullah, hakları geri almanın tek yolunun direniş olduğunu ve bu hedefe yalvarmakla ulaşılamayacağını kaydetti.

Tartışmalı Kariş enerji sahasıyla ilgili olarak Nasrullah, “Lübnan’ın Akdeniz’deki doğalgaz kaynaklarını değerlendirerek ekonomik krizlerini ortadan kaldırması için altın bir fırsatı var. Sahada doğalgaz çıkarma işlemlerine eylül ayında başlayacaklarını öne süren Siyonist yetkililer, geri adım attılar.

Lübnan hakkını almazsa enerji sahasında doğalgaz çıkarma işlemlerinin yapılmasına izin vermeyiz. Bu bizim için çok önemli. Kariş sahasında gaz üretimi kırmızı çizgimizdir. Bu konuda Siyonistlere gereken mesajı gönderdik. Bu bölgede Siyonistlerin gaz üretimi çalışması başlatmasına karşıyız.

Lübnan'ın petrol ve doğalgazdan yararlanabilmesini istiyoruz. Kariş dosyası başka bir dosyaya bağlı değildir. Tehditler bizi etkilemez. Gözlerimiz onların üzerinde ve füzelerimizin yönünü onlara çevirdik. Savaş dayatılırsa, ondan kaçış yoktur." ifadelerini kullandı.

Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan’daki siyasi kriz hakkında, ülkede kaosu önlemek için tüm siyasi partilerin hükümet kurma çalışmasına katkı sağlaması gerektiğini vurguladı.

İran’ın enerji teklifine dair Hizbullah lideri, "İran İslam Cumhuriyeti'ndeki kardeşlerimiz Lübnan'a yardım sözü verdiler.” açıklamasını yaptı.

Hasan Nasrullah, yakında Lübnan Enerji Bakanlığı'ndan bir heyetin Tahran'a gideceğini duyurdu.

Tesnim

Yorumlar