HUKUKÇULARDAN KORSAN İSRAİL'İN STK'LARI KAPATMASINA TEPKİ

Hak Kurumu Genel Müdürü Şa'van Cebbarin, İsrail işgal rejiminin Ramallah'ta STK'ları kapatmasının tamamen siyasi bir karar olduğunu ifade etti.  

Görüntülenme: 464 Tarih: 18 Ağustos 2022 14:39
HUKUKÇULARDAN KORSAN İSRAİL'İN STK'LARI KAPATMASINA TEPKİ

Cebbarin bugün (18 Ağustos Perşembe) Ramallah'ta düzenlediği basın toplantısında işgal rejiminin bu kurumları kapatma konusunda ileri sürdüğü güvenlikle ilgili gerekçelerin hiçbir gerçekliğinin olmadığını ifade etti. 

Cebbarin söz konusu kurumların Filistin yasalarına göre çalıştıklarını hatırlatırken, işgalcilere yönelik olarak da; "Onları terör konusunda iddia ettiklerini ispat etmeye çağırıyoruz." diye konuştu. 

Filistin halkının haklarını savunma konusundaki çalışmaların devam etmesini isteyen Cebbarin; "Biz Gantz'ın kararıyla hareket etmeyiz. İnsan haklarını savunma ve halk nezdinde adalet ve hukukun hakim kılınması, halkın kendi geleceğini belirlemesi konusundaki düşüncelerimize göre hareket ederiz." dedi. 

İnsan Hakları Bağımsız Heyeti Genel Müdürü Ammar Duveyk de işgal rejiminin bu kurumları kapatmasının Filistinlilere yönelik bir açık savaş olduğuna dikkat çekti. Duveyk bu kuruluşların yasal korumaya alınması çağrısında bulundu. 

İşgal güçleri sabahleyin Damir Esirlerin ve İnsan Haklarının Korunması Kurumu, Dünya Çocukları Koruma Hareketi Filistin Temsilciliği, Hak Kurumu, Tarım Çalışması Komiteleri Birliği, Filistin Kadın Komiteleri Birliği ve Bisan Araştırma ve Geliştirme Merkezi'ne baskın düzenledi. 

Kaynaklar, işgal güçlerinin bu kurumların merkezlerindeki koleksiyonlara ve dosyalara el koyduğu ve bunların İsrail yasalarına göre "terör örgütü" olduğu gerekçesiyle askeri yönetimin buraların yeniden açılmasına izin verilmemesi yönünde karar verdiği iddiasıyla kapattığı bilgisi verdi. 

İşgal rejiminin 2016'da çıkardığı sözde Terörle Mücadele Yasası'na göre söz konusu altı kurumu geçen yılın Ekim ayında "terör listesi"ne dahil ettiği belirtildi. 

İşgal rejimi söz konusu yasayı sivil toplum kuruluşlarını ve insan hakları kurumlarını takibe almak ve çalışmalarını engellemek amacıyla değerlendiriyor. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar