HAMAS VE FHKC-GENEL KOMUTANLIK HEYETLERİ BEYRUT'TA GÖRÜŞTÜ

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin başkanlığındaki Hamas heyeti Lübnan'daki ziyaretlerini ve buluşmalarını sürdürüyor.  

Görüntülenme: 154 Tarih: 29 Haziran 2022 17:16
HAMAS VE FHKC-GENEL KOMUTANLIK HEYETLERİ BEYRUT'TA GÖRÜŞTÜ

Heyetin dün (28 Haziran Salı) de Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık Genel Sekreteri Talal Naci ile ve hareketin ileri gelenlerinden oluşan bir heyetle bir araya geldiği haber verildi. 

Hamas tarafından yapılan açıklamada iki tarafın görüşmelerinde Filistin'de sahada yaşanan son gelişmeleri ve Filistin davasıyla ilgili politikaları değerlendirdikleri belirtildi. Görüşmede özellikle Kudüs ve Mescidi Aksa'yla ilgili son gelişmelerin ve devam etmekte olan uygulamaların, işgal rejiminin Mescidi Aksa'yı zaman ve mekan yönünden paylaştırma planlarının, Filistin halkının mensuplarına yönelik olarak muhtelif yerlerde sürdürdüğü tehditçi politikaların ele alındığı belirtildi. 

Görüşmede, işgal rejiminin normalleşme kapısını kullanarak bölgede egemenliğini sağlamlaştırma, bölge ülkeleriyle askeri işbirliği ve güvenlik temelli birtakım ittifaklara girme çabalarının tehlikesi, bütün bu çalışmaların Filistin davasına olumsuz yansımaları üzerinde duruldu.

Taraflar görüşmelerinde siyonist işgale ve onun planlarına karşı mücadelede direnişin stratejik bir tercih olduğu üzerinde görüş birliği üzere olduklarını dile getirdiler. 

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi – Genel Komutanlık (FHKC-GK), FHKC'den ayrı olarak Ahmed Cibril'in kurmuş olduğu bir direniş örgütü niteliği taşıyor. 7 Temmuz 2021 tarihinde Şam'da vefat eden Ahmed Cibril, daha önce mensup olduğu FHKC'den ayrılarak FHKC-GK adında müstakil bir direniş örgütü oluşturmuştu.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar