İŞGALCİ İSRAİL KUDÜS'TE VAKIF ARAZİLERİNİ GASBETMEK İSTİYOR

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Kudüs'ün Eski Şehir kısmındaki ve kutsal Mescidi Aksa çevresindeki vakıf arazilerini yahudi yerleşimcilerin mülkiyetlerine geçirmeye kalkışmaması için İsrail işgal yönetimini uyardı.  

Görüntülenme: 134 Tarih: 29 Haziran 2022 17:19
İŞGALCİ İSRAİL KUDÜS'TE VAKIF ARAZİLERİNİ GASBETMEK İSTİYOR

Hamas'ın Kudüs'teki temsilcisi ve sözcüsü Muhammed Hamade yaptığı basın açıklamasında; "Vakıf arazilerinin özel mülkiyete geçirilmesi tüm uluslararası yasalara ve sözleşmelere aykırıdır. Bu, gün ortasında İslami vakıf arazilerini çalmak anlamına gelir. Böyle bir plan 350 dönümlük bir alanın yahudileştirilmesini hedeflemektedir." dedi. 

Hamade, işgal yönetiminin tamamen hukuk dışı ve geçersiz yasalar yoluyla Kudüs'te ve Mescidi Aksa çevresinde yahudileştirmeyi kızıştırmaya, kendisinin işgal planlarını emrivaki haline getirmeye çalıştığına dikkat çekti. 

Hamade, işgal rejiminin oyunlarının Kudüs'ün simgelerini silmede ve tarihi gerçekleri değiştirmede başarılı olamayacağını belirtirken, onun bütün bu gasp faaliyetlerine karşı çıkılmasını, tüm yollarla onun yahudileştirme projelerine karşı mücadele edilmesini istedi. 

Siyonistlere ait Haaretz gazetesi 27 Haziran 2022 Pazartesi günü yayınladığı bir haberde Kudüs'te, Mescidi Aksa civarındaki birçok araziyi yahudi yerleşimcilerin mülkiyetine geçirmeyi planladığını duyurmuştu. 

Kastedilen arazilerin, Yahudi Kabristanı ile Mescidi Aksa'nın güneyindeki Kudüs Surları arasındaki bölgede yer alan İslami vakıf arazileri olduğu belirtildi. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar