FİLİSTİNLİ ESİRLERİN ÇOCUKLARI GAZZE'DE GÖSTERİ DÜZENLEDİ

Esirlerin ve Özgürleştirilenlerin İşleri Komitesi bugün (28 Haziran Salı) yaptığı açıklamada kanser hastası olan esir Ebu Hamid'in sağlık durumunun hızlı bir şekilde kötüye gittiğini ve çok tehlikeli bir aşamaya geldiğini dile getirdi.  

Görüntülenme: 145 Tarih: 28 Haziran 2022 17:50
FİLİSTİNLİ ESİRLERİN ÇOCUKLARI GAZZE'DE GÖSTERİ DÜZENLEDİ

Komite, esirin avukatı Kerim Acve'ye dayanarak hazırladığı raporda esir Ebu Hamid'in üç seans kemoterapiye girdiğini ve doktorların kararı gereği 10 gün sonra yeni bir seansa gireceğini belirtirken, çok şiddetli ağrılara maruz kaldığına dikkat çekti. 

Komite esir Ebu Hamid'in hayatından tamamen işgal yönetiminin sorumlu olduğunu ifade ederken uluslararası insan hakları kuruluşlarını da esirin hayatının kurtarılması ve işgal rejimi cezaevlerindeki tüm esirlerin maruz kaldığı baskıların son bulması için acil bir şekilde devreye girmeye çağırdı.

Ramallah'taki El-Em'ari mülteci kampı ahalisinden olan 49 yaşındaki esir Ebu Hamid 2002 yılından beri esaret altında tutuluyor. Yedi kere müebbet ve buna ek olarak 50 yıl hapis cezasına mahkum edilmiş durumda. O, hepsi işgal zindanlarında esaret altında olan 5 kardeşten biri. Ailelerinin evi işgal rejimi tarafından birkaç kez yıkıldı. Anneleri yıllarca çocuklarını ziyaret etmekten mahrum edildi.

Bu arada babaları işgal zindanlarında esir olan çocuklar Gazze'de, Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı Komitesi'ne babalarının özgür bırakılması talebiyle "en uzun mektubu" teslim etti. 

Vaid teşkilatı bu münasebetle Kızılhaç binası önünde bir basın toplantısı düzenledi. 

Toplantıda konuşan Abdurrahman Murteca isimli bir çocuk seslerinin duyulmadığını ve eski mektuplarının okunmadığını düşünerek yeni ve farklı bir yöntemle seslerini duyurmak istediklerini dile getirdi. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar