ŞEHADET EYLEMLERİ BENNETT HÜKÜMETİNİN SONUNU GETİRDİ

Siyonistlere ait Yediot Aharanoot gazetesinin yayınladığı bir yorumda İsrail işgal rejiminin başındaki Naftali Bennett hükümetinin çözülmesinde ve çöküşe gitmesinde, son dönemde özellikle Filistin'in 1948'de işgal edilmiş bölgesinde gerçekleştirilen feda eylemlerinin önemli etkisi olduğu iddia edildi.  

Görüntülenme: 90 Tarih: 22 Haziran 2022 20:06
ŞEHADET EYLEMLERİ BENNETT HÜKÜMETİNİN SONUNU GETİRDİ

Gazetenin yorumunda, farklı çizgilerdeki siyasi partilerin ve oluşumların ihtilaf ettikleri hususları bir kenara koyup ittifak ettikleri hususları öne çıkararak oluşturdukları koalisyon içindeki ihtilafların, feda eylemleri gerçekleştirilmesi karşısında arttığı ileri sürüldü. 

Yorumda, Bennett'in hükümetin başında olduğu dönemde birçok büyük feda eylemi gerçekleştirildiği, bunun da Ortadoğu, İsrail ve Filistin meselesi konusunda önemli görüş ayrılıkları bulunan partilerin ve şahısların aralarında ittifak kurabilecekleri varsayımı ile bir araya gelen siyasi oluşumların hesaplarını bozduğu dile getirildi. 

Yorumda, koalisyonu oluşturan siyasi oluşumların bazı derin siyasi ihtilafları bir kenara koyarak, bütçe, ulaşım vs. gibi temel sorunların çözümü, özellikle de Benyamin Netanyahu'nun iktidardan uzaklaştırılması amacıyla işbirliği içine girmeyi tercih ettikleri vurgulandı. 

İşgal hükümetinin koalisyon ortakları Naftali Bennett ile Yair Lapid dün (20 Haziran Pazartesi) akşam yaptıkları toplantıda, İsrail parlamentosu Knesset'i feshederek erken seçime gitme kararı almıştı. Karara göre önümüzdeki haftadan itibaren de başbakanlık koltuğuna Lapid oturacak. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar