HAMAS İNGİLTERE'NİN HAKSIZ KARARINA KARŞI YOL HARİTASINI BELİRLEDİ

İslami Direniş Hareketi (Hamas), İngiltere'nin Hamas'ı "terör örgütleri listesi"ne alma yönündeki kararına karşı uluslararası alanda siyasi ve hukuki faaliyetleri başlattığını açıkladı.  

Görüntülenme: 80 Tarih: 23 Kasım 2021 14:37
HAMAS İNGİLTERE'NİN HAKSIZ KARARINA KARŞI YOL HARİTASINI BELİRLEDİ

Bu konudaki açıklama, Filistin'deki direniş hareketlerinin; "Direniş meşru haktır... Asıl terör işgaldir" başlığı altında düzenlenen konferans esnasında Hamas'ın Siyasi Büro üyelerinden Zekeriyya Ebu Ma'mer tarafından yapıldı. 

Ebu Ma'mer açıklamasında; "Halkımıza karşı alınan bu tehlikeli karar karşısında sorumluluklarını yüklenmeleri için dünyanın değişik ülkelerindeki resmi organlarla, parti teşkilatlarıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla geçtiğimiz cuma akşamından itibaren irtibatlar kurmaya başladık." dedi. 

Ebu Ma'mer, Filistin halkına dost ve Filistin davasına destek veren ülkeleri İngiltere'yi fevri bir şekilde verdiği kararından dönmeye zorlamak ve siyonist işgal rejiminin Filistin halkına yönelik haksız saldırılarına gerekçe oluşturulmasına fırsat vermemek için harekete geçmeye çağırdıklarını ifade etti. 

İngiltere İç İşleri Bakanı Priti Patel 19 Kasım Cuma günü yaptığı açıklamada Hamas'ı terör listesine dahil edeceğini duyurmuş ve bu örgüte yardım edenleri teröre destek suçlamasıyla en az on yıl hapis cezasıyla tehdit etmişti. 

Filistin Dış İşleri Bakanlığı, İngiltere'nin böyle bir karar almasının İsrail işgal rejimi Başbakanı Naftali Bennett'in İngiliz mevkidaşından böyle bir talepte bulunmasından bir hafta sonra gerçekleştiğine dikkat çekti. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar