SİYONİST İŞGALCİLER BATI ŞERİA VE KUDÜS'TE FİLİSTİNLİLERE SALDIRDI

 

Görüntülenme: 98 Tarih: 22 Kasım 2021 13:32
SİYONİST İŞGALCİLER BATI ŞERİA VE KUDÜS'TE FİLİSTİNLİLERE SALDIRDI

Filistinlilerin topraklarının zorla gasp edilmesi suretiyle inşa edilen yahudi yerleşim merkezlerine, dünyanın değişik ülkelerinden getirilip yerleştirilen eşkıya çeteleri terör estirmeye devam ediyor. Yahudi yerleşimcilerin dün gece ve bugün (22 Kasım Pazartesi) sabah Batı Şeria'nın değişik bölgelerinde ve işgal altındaki Kudüs'te Filistinlilere yönelik saldırılar düzenledikleri ve bu saldırılarda Filistinlilerden yaralananlar olduğu haber verildi. Yahudi yerleşimciler her zaman olduğu gibi bu son saldırılarında da aynı zamanda Filistinlilerin arabalarına saldırarak büyük miktarlarda maddi hasarlara neden oldular. 

Kudüs'te dün Fadi Ebu Şuhaydim'in feda eylemi gerçekleştirdiği yerde yerleşimci çeteleri toplanarak Yüksek İslam Heyeti'nin kapısında işgal rejiminin bayraklarıyla gösteriler düzenleyip, Arapların öldürülmesini isteyen sloganlar attılar. 

Kudüs'ün Şaafat mülteci kampında ve Silvan bölgesinde Kudüslülerle, işgal rejiminin askerleri tarafından himaye edilen yerleşimci çeteleri arasında çatışmalar çıktı. 

Batı Şeria'nın El-Halil, Nablus ve Beytlahim şehirlerinde, yahudi yerleşim merkezlerine giden yolların kavşak noktalarında buluşmaları yönünde çağrılar yapılması üzerine yerleşimci çeteleri de buralarda toplanarak Filistinlilere yönelik saldırılar düzenlediler. 

Nablus'ta Za'tara askeri kontrol noktası yakınında toplanan yerleşimciler Filistinlilerin arabalarına taşlarla saldırdılar. Saldırılarda bazı araçlarda maddi hasar meydana geldi. 

Beytlahim'de Gush Etzion yahudi yerleşim merkezinde toplanan yerleşimci çeteleri Nahhalin kasabası ile Caba'a köyü arasında Filistinlilere saldırıda bulundu. 

El-Halil'de ise Kiryat Arba ve Kharsina yahudi yerleşim merkezinde ikamet eden silahlı çeteler 60 nolu yan yol üzerinde Filistinlilerin araçlarına saldırdı, arabalardan bazılarının camlarını kırdı ve büyük miktarlarda maddi hasara neden oldular. 

Saldırıya uğrayan araçların bazılarında şoförlerden ve yolculardan birçok kişinin yaralandığı belirtildi.

Siyonist işgal güçleri tarafından himaye edilen yerleşimci çeteler Batı Şeria'nın her tarafında sürekli terör estiriyor. Bazen Filistinlilere saldırıyor, bazen onların arazilerini tahrip ediyor, ağaçlarını yakıyor veya kırıyor, evlerini yakıyor, koyun sürülerini ve tarım ürünlerini çalıyorlar. 

Kısa adı ARIJ olan Kudüs Uygulamalı Araştırma Enstitüsü (Applied Research Institute –Jerusalem) Genel Müdürü Cad İshak 1 Kasım tarihinde basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda Batı Şeria ve Kudüs bölgelerinde 199 yahudi yerleşim merkezi, 220 gecekondu tarzı yerleşim bölgesi bulunduğunu ve buralarda toplam 913 bin yahudi yerleşimcinin ikamet ettiğini dile getirdi. 

Uluslararası yasalara göre bu yerleşim merkezlerinin tamamı gayri meşru sayılıyor. İşgal rejimi bu yerleşim merkezlerinin tamamını Filistinlilerin arazilerini hukuksuz yollarla gasp etmek suretiyle inşa etmiş durumda. 

 Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar