ARAP PARLAMENTOSUNDA YÜZYILIN ANLAŞMASI TARTIŞMASI

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed’in, Arap Birliği'nin ortak bir meclisi niteliği taşıyan Arap Parlamentosu’nda Yüzyılın Anlaşması'na ilişkin sarf ettiği sözler tartışmalara neden oldu. 

Görüntülenme: 62 Tarih: 18 Temmuz 2021 06:44
ARAP PARLAMENTOSUNDA YÜZYILIN ANLAŞMASI TARTIŞMASI

FKÖ’nün de önde gelen isimlerinden olan el-Ahmed’in, birçok Arap ülkesinden yetkililerin de hazır bulunduğu Arap Parlamentosu’nda gerçekleştirdiği konuşmasında, “Yüzyılın Anlaşması'nı tek başımıza bozduk, Amerika’ya karşı savaştık.” ifadelerini kullanması üzerine araya giren Ürdünlü milletvekili Halil Atiyye, “Bu mücadelede yalnız değildiniz. Kral II. Abdullah ve Ürdün halkı da Yüzyılın Anlaşması'na karşı çıktı. Ürdün, Filistin davasının güçlü bir destekçisidir.” sözleriyle tepki gösterdi.

Geçtiğimiz aylarda da yine el-Ahmed ile Atiyye arasında benzer bir tartışma yaşanmıştı. Fetih hareketinin ileri gelenlerinden el-Ahmed, “Filistin halkı, Yüzyılın Anlaşması'nı kimsenin yardımı olmadan tek başına bozdu." ifadelerini kullanmıştı. Bunun mukabilinde Ürdünlü Milletvekili Atiyye de, “Filistin halkı ve Filistin Yönetimi, Yüzyılın Anlaşması'na karşı mücadelesinde yalnız değildi. Hatta bu konudaki pozisyonu sebebiyle Kral II. Abdullah hem Amerikalılar tarafından hem de içeriden komplolara maruz kaldı." yanıtını vermişti.

Söyledikleriyle minnet yapmadıklarını ifade eden Ürdünlü siyasetçi, tüm koşullarda Filistin halkının yanında durduklarını ve önümüzdeki dönemlerde de desteklerini sürdüreceklerini vurguladı.

Öte yandan Ürdün Parlamentosu’ndaki Filistin Parlamenterler Komisyonu Başkanı Muhammed ez-Zehravi, el-Ahmed’inin sözlerine karşı Atiyye’ye destek verdi.

Azzam el-Ahmed’in, yaptığı konuşmalarda II. Abdullah liderliğindeki Ürdün yönetiminin ve halkının Filistin davasına verdiği desteği görmezden gelmesini kınayan ez-Zehravi, “Ürdün Filistin halkının can damarıdır, Yüzyılın Anlaşması başta olmak üzere tüm işgal planlarına karşı çaba sarf etti ve bu kararlı duruşundan ötürü uluslararası mahfillerin baskısına maruz kaldı.” dedi.

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) yapılan mali yardımların tamamen durdurulması gibi tartışmalı kararlara imza atan Donald Trump yönetimi, son olarak Yüzyılın Anlaşması adı verilen sözde Orta Doğu barış planı ve Arap ülkelerine İsrail'le ilişkileri normalleştirmeyi kabul ettirme çabasıyla İsrail yanlısı bir tutum takınmıştı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar