KORSAN İSRAİL HAMAS'IN MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI SİNDİRMEK İSTİYOR

İsrail işgal yetkilileri, Hamas’ın “Buluşma Yerimiz Kudüs” başlıklı seçim listesi adaylarından Nacih Âsi hakkında idari tutuklama kararı verdi. 

Görüntülenme: 125 Tarih: 23 Nisan 2021 14:00
KORSAN İSRAİL HAMAS'IN MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI SİNDİRMEK İSTİYOR

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İsrail mahkemesi, milletvekili adayı Âsi’nin 6 ay idari tutuklu kalmasına karar verdi.

İsrail askerleri 13 Nisan 2021’de Âsi'nin Ramallah'ın el-Balu bölgesindeki evine baskın düzenleyerek gözaltına almıştı.

Öte yandan bu tür girişimlerin, Filistin milletvekili seçimlerine açık bir müdahale olduğunu belirten Hamaslı adaylar, konu hakkında yaptıkları açıklamayla işgal güçlerini sert bir dille kınadı.

Açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria’da söz konusu listedeki iki adayın tutuklanmasının Siyonist İsrail tarafından gerçekleştirilen bir suç ve terör eylemi olduğu belirtildi.

Aynı zamanda söz konusu bu tutuklamaların, seçimlerin gidişatını etkileme, özgürlüğe kavuşuncaya dek mücadeleye devam edeceğini belirten, mağlubiyet kabul etmeyen ve zafere yemin eden Filistin halkını umutsuzluğa sevk etmeye yönelik faydasız girişimler olduğu ifade edildi.

Son olarak adaylar, uluslararası kurum ve kuruluşların yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne, Filistin halkını tüm saldırılardan korumak için İsrail rejimine müdahalede bulunma çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz hafta İsrail rejimi, Hamas’ın “Buluşma Yerimiz Kudüs” aday listesinde yer alan siyasi liderlerden Hasan el-Verdiyan hakkında da 4 ay idari tutuklama kararı vermişti.

İsrail Yönetimi Filistinli Milletvekillerine Baskı Yapıyor

Filistin'de mayıs ve temmuz aylarında düzenlenmesi planlanan seçimleri engellemeye çalışan İsrail, seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Hamas'ın adaylarını sıklıkla gözaltına alıyor.

Ayrıca Filistin Yönetimi’nin, önümüzdeki aylarda seçimlerin gerçekleştirileceğini duyurması üzerine İsrail makamları, baskın, tutuklama ve tehditlerle bölgedeki gerginliği had safhaya çıkardı. Gün geçmiyor ki Hamas mensuplarına yönelik yeni tutuklamalar olmasın. 

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güvenlik güçleri, söz konusu bölgelerde insanlık dışı zulümler işleyerek terör estirip çevreye zarar veriyor ve çeşitli bahanelerle aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinlileri gözaltına alıyor. 

Diğer taraftan İsrail, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 6 aya kadar alıkoyabiliyor. Tutuklunun "İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor. 

Filistinli araştırmacılar, insan hakları savunucusu kurumlara ve tüm dünya parlamentolarına, Filistinli milletvekillerinin serbest bırakılması için işgalci İsrail rejimine baskı yapma çağrısında bulundu. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar