FHKC'DEN FİLİSTİNLİ ESİRLER KONUSUNDA SİYONİST İSRAİL'E SERT UYARI

 

Görüntülenme: 292 Tarih: 12 Ekim 2020 19:32
FHKC'DEN FİLİSTİNLİ ESİRLER KONUSUNDA SİYONİST İSRAİL'E SERT UYARI

Filistin Özgürlüğü için Halk Cephesinin askeri kolu 30 Filistinli esirin açlık grevine başlama kararı üzerine Siyonist Rejim İsrail'e Filistinli esirlere verilen her türlü zararın savaşın ilanı anlamına geldiğini bildirdi.

41 kadın 140 çocuk dahil 4 bin 800 kadar  Filistinli esir  Siyonist Rejim zindanlarında esir düşmüş durumdalar.  Filistinli esirler  Siyonist Rejim İsrail'in cinayetlerinin kurbanıdır.  Filistinli Esirler ve Gaziler Komitesi araştırma ve belge arşivi  bölümü başkanı Abdünnasır Fervane'nin söylediğine göre  1967 yılından itibaren 222 Filistinli esir   Siyonist Rejim İsrail zindanlarında  farklı şekillerde şehit düşmüşlerdir. 

  Bu esirlerin en az 75'i  tamamen kasıtlı bir şekilde şehit düşürülmüş 7'si de  Siyonist Rejim askerlerinin  kurşunlarına hedef olup yaralandıktan sonra zindanlara taşınırken şehit düşmüşlerdir.  67 Filistinli esir de   ilaç ve tıbbi imkanların olmaması yüzünden  73 kişi de  işkence altında şehit düşmüşlerdir. 

Bu yüzden  Filistinli esirler  geçmişten beri  Siyonist Rejim İsrail hapishanelerinde uygun bir duruma sahip olmamışlardır. Ancak şimdi dünya genelinde olduğu gibi Siyonist Rejimde de koronavirüs pandemisinin yaşaması ile  durum daha da vahimleşmiştir.  Siyonist Rejim İsrail   Filistinli esirlere sağlık ve tıbbi hizmetler vermekten sakınıyor. Siyonistlerin Filistinli esirlere ve tutsaklara karşı sergilediği  insanlık dışı  girişimlerinden biri de  zaten koronaya yakalanmış doktorları Filistinli esirlerin sağlığını kontrol etmeleri için göndermesidir.  Buna ilaveten  Filistinli esirler   kendi aileleri ile temas kurmaktan bile mahrum tutuluyorlar. Bu mesele ise  esirlerin ailelerinin  kaygılarının derinleşmesine ve artmasına neden olmuştur. 

Korsan Siyonist Rejimin hapishanelerinin insanlık dışı zor şartlarından dolayı kimi esirler bu durumu protesto etmek amacı ile açlık grevine başladıklarını açıklamışlardır.  Uzun zamandan beri  açlık grevi yapan  iki Filistinli esir Mahir El Ahres ve Vail El Cağub'un durumu ile ilgili  Filistinli kurum ve kuruluşlar uyarıda bulunmuş ve sağlık durumlarının iyi olmadığını belirtmişlerdir. 

 Bu durumdan dolayı      İslami Cihat Hareketi, Filistin Özgürlüğü için Halk Cephesi üyelerinden 30 kadarı  Siyonist Rejimin Ofer hapishanesinde   Mahir El Ahres ve Vail el Cağub'u desteklemek adına açlık grevine başlamak istediklerini belirtmişlerdir. 

  Filistinli esirlerin  açlık grevine başlama kararlarının önemli nedenlerinden biri de   uluslararası camia ve  insan haklarını savunmayı iddia eden güçlerin  bu esirlerin durumuna kayıtsız kalmasıdır.  Bir diğer yandan kimi Arap ülkelerinin Siyonist Rejim İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesi de Siyonist rejimi esirlere baskı uygulamak ve  esirlerin temel haklarına bile kayıtsız kalmasında küstahlaşmasına yol açmıştır.   Buna esasen   bu esirler de açlık grevi ile  seslerini milletlere duyurmak istediler. Belki bu girişim dünya kamuoyunu Siyonist Rejim İsrail cinayetleri hakkında bir nebze bile olsun bilgilendirir. 

Burada önemli sayılan bir başka nokta da Filistinli grupların kimi gerici Arap ülkelerin Siyonist Rejim İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesinin ardından   bir yandan bu rejim ile müzakere ve diyaloğun faydasız olduğu ve  bir diğer yandan da  Siyonistlerin cinayetlerine karşı koymanın daha etkili olduğunu anlamışlardır. 

Bu yüzden  Filistin Özgürlüğü için Halk Cephesi askeri kolu olan Şehit Ebu Ali Mustafa Tugayları  bir bildiri yayımlayarak   Filistinli esirlerin direnişin kırmızı çizgisi olduğundan dolayı  onları desteklemek adına büyük bir kampanya başlattığını bildirdi. Bu çerçevede  hapiste bulunmayan onbinlerce Filistinlinin de bu harekete  katılabileceği söylenebilir.  Filistinliler ve Siyonistler arasında yeni bir gerginlik döneminin  başlaması beklenmektedir. 

parstoday

Yorumlar