ÜST DÜZEY HAMAS HEYETİNİ KABUL EDEN İMAM HAMENEİ: BİZ FİLİSTİN KONUSUNUN KESİNLİKLE FİLİSTİN HALKININ VE İSLAM DÜNYASININ LEHİNE TAMAMLANACAĞINA İNANIYORUZ

ÜST DÜZEY HAMAS HEYETİNİ KABUL EDEN İMAM HAMENEİ: BİZ FİLİSTİN KONUSUNUN KESİNLİKLE FİLİSTİN HALKININ VE İSLAM DÜNYASININ LEHİNE TAMAMLANACAĞINA İNANIYORUZ

İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Ali Hamanei, Hamas heyeti ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, Filistin konusunun İslam dünyasnın ilk ve en önemli meselesi olduğunu belirterek, 'Filistin konusunun sonucu kesinlikle Filistin halkı ile İslam dünyasının lehine olacak' dedi.

Tahran'ı ziyarette bulunan Hamas'tan üst düzey bir heyet, Ayetullah Hamanei ile görüşmesinde Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'nin mektubunu İslam İnkılabı Rehberi'ne iletti.

Hamas'a sergilediği tavır için şükranlarını bildiren Ayetullah Hamanei, 'Hamas, Filistin'in İslam dünyası hareketinin kalbinde yer aldığı gibi, Filistin hareketinin kalbinde yer alıyor' diye konuştu.

İran İslam Cumhuriyeti'nin Filistin konusunda dünyada hiçbir ülke ile yapmacık resmi tavrı olmadığını ve dobra olduğunu dile getiren İslam İnkılabı Rehberi, 'Biz her zamanki gibi Filistin hakkındaki görüşümüzü açık ve şeffaf biçimde bildirmiş ve hatta uluslararası arenada bizimle bazı konularda görüş ayrılığı olan dost ülkeler de İran İslam Cumhuriyeti'nin Filisin konusunda çok ciddi olduğunu biliyor' değerlendirmesinde bulundu.

'İran İslam Cumhuriyeti ile düşmanlığa temel olan nedenlerden en önemlisi, Filistin konusudur, ancak bu düşmanlıklarla baskılar, İran'ın Filistin'le ilgili duruşundan geri adım atmasına neden olmaz. Filistin'i desteklemek inançsal ve dini bir meseledir' diyen İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

'Eğer İslam dünyası tek parça ve birlik beraberlik içerisinde Filistin meselesi üzerinde durmuş olsaydı, şu an Filistin'in durumu daha iyidi. ABD yolundan giden Suudi Arabistam gibi bazı ülkelerin Filistin konusundan uzak durmaları aptallıktı, çünkü Filistin'i destekleselerdi ABD karşısında bazı imtiyazlar elde edebilirlerdi.'

Devrim Lideri, “Seyyid Hasan Nasrullah’ın ‘İnşallah Mescid-i Aksa’da namaz kılacağım’ diye söz etmesi bizim için pratikte gerçekleşebilecek bir umuttur. Bu umudun gerçekleşmesi için en önemli şartlardan biri sağlam duruş ve direniş göstermektir.” diye konuştu.

ABD'nin projesi olan Yüzyılın Anlaşması hakkında Devrim Lideri, şunları kaydetti:

"Bu tehlikeli komploun amacı, Filistin halkı ve gençlerin kimliğini ortadan kaldırmaktır. Bu ana hedefle mücadele edilmesi lazım. Filistin kimliğini parayla ortadan kaldırmalarına izin verilmemeli."

 

İslam Devrimi Lideri, Filistinlilerin ilerleme kaydettiklerini hissetmesi gerektiğini vurgulayarak, “Yıllar önce Filistin halkı taş atarak (işgal güçleri ile) mücadele ediyorlardı. Onlar şu anda taş yerine farklı hedefleri vurabilen füzelere sahip. Bu ilerleme hissini yaşamak anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmede, İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri, ümmetin birlik ve bütünlüğünü hedef alan Siyonist projeye karşı mücadelede Hamas’ın İslam ümmetinin ilk safında yer aldığını söyledi.
El-Aruri, İslam ümmetinden resmi ve sivil düzeyde Filistin halkına destek vermesini istedi.
Filistin halkının ve gruplarının işgale karşı direnişten vazgeçmeyeceğini belirten El-Aruri, Batı Yaka ve Kudüs’teki Yahudileştirme faaliyetlerine karşı koyacaklarını ve Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukayı kıracaklarını ifade etti.
El-Aruri, Hamas’ın ve Filistinli grupların askeri güç alanında sağladığı ilerlemenin geçmiş yıllarla kıyaslanamayacağını, direnişin bugün işgal altındaki toprakların her noktasını vurabileceğini bildirdi.
Filistin halkı birlik olduğu ve İslam ümmeti tarafından desteklendiği sürece Amerika’nın Filistinlilere hiçbir çözümü zorla dayatamayacağını kaydeden El-Aruri, Yüzyılın Anlaşması’nın Filistin davası için en tehlikeli plan olduğunu ve Filistin kimliğini yok etmeye çalıştığını söyledi.
 
İRNA/MEHR NEWS/FİEM

 

 

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...