ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ'NDEN FİLİSTİNLİ MÜLTECİLER HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMA

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ'NDEN FİLİSTİNLİ MÜLTECİLER HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Uluslararası Af Örgütü, Filistin topraklarında siyonist işgal devletinin kurulması ve bu yüzden Filistin halkının yurdundan sürgün edilmesi sebebiyle Nekbe yani büyük felaket olarak adlandırılan olayın üzerinden 71 yıl geçmesi münasebetiyle yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
 
"İsrail'in, 1948'de yurtlarından çıkarılmış olan Filistinlilerin yeniden yurtlarına dönme haklarını tanımaması uluslararası hukukun açıktan ihlal edilmesidir. Bu ihlal yüzünden bölgedeki Filistinli mülteciler onlarca yıldır büyük sıkıntılar çekmektedirler."
 
Uluslararası Af Örgütü, Nekbe'nin üzerinden 71 yıl geçmesi münasebetiyle yurtlarından çıkarılan Filistinli mültecilerin yaşadığı zorluklar hakkında fotoğraflar ve canlı şahitlerin açıklamalarını yayınladı.
 
Örgüt, dünyanın değişik bölgelerinde yaşayanlardan Filistinli mültecilerle dayanışmalarını, İsrail'den de o insanların yurtlarına dönüş haklarına saygı göstermesini istedi.
 
Uluslararası Af Örgütü'nün Filistin'deki programlarının müdürü Veddad Assaf; "70 yıldan fazla zamandır İsrail, Filistinlileri topraklarından ve mülklerinden uzaklaştırdı ve onları meşru ve doğru yurda dönüş haklarından mahrum bırakıyor" dedi.
 
Uluslararası Af Örgütü'nde Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Araştırmaları ve Destek Kazanma Birimi Müdürü Philip Luther de bugün Filistinli mültecilerin mahkûm olduğu şartların tahammül edilecek gibi olmadığını dile getirdi.
 
 Filistin Enformasyon Merkezi

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...