TÜRKİYE'DEN GAZZE'YE TIBBİ YARDIM

TÜRKİYE'DEN GAZZE'YE TIBBİ YARDIM

Gazze Şeridi’ndeki Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin koronavirüsle mücadele kapsamında destek amaçlı gönderdiği tıbbi yardımı teslim aldığını açıkladı. 
Bakanlık bugün yaptığı açıklamada, Gazze için 2 virüs tarama cihazını ve 20 bin de tespit kiti beklediklerini söylemişti. 
Türkiye önceki günlerde koronavirüs mücadele kapsamında destek amaçlı Filistin’e tıbbi yardım göndereceğini duyurmuştu.
Korona salgınının çıktığı günden bu yana Gazze’ye dönen vatandaşlardan 20 kişinin testleri pozitif çıktı. Vakalar Refah sınır kapısında salgın için inşa edilen hastanede karantinaya alındı. 
İsrail, 2 milyondan fazla Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni, Hamas'ın Filistin'de 2006'da yapılan seçimleri kazanmasından bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tutuyor. Yaklaşık 14 yıldır abluka altındaki Gazze halkı ekonomi, sağlık ve eğitim gibi pek çok alandaki kısıtlı imkanlar nedeniyle zorluklar yaşıyor.
Gazze'deki Sağlık Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamalarda, İsrail'in bölgeye yıllardır uyguladığı abluka nedeniyle yeni tip koronavirüsle mücadele için gerekli tıbbi teçhizatın temin edilemediğini bildirmişti.
Türkiye’nin koronavirüs desteği
5 Mayıs'ta Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndaki korona salgınıyla ilgilenen komite, Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya'dan gelen yardımın yanı sıra Lod Havalimanı'ndan teslim alınan Türkiye’nin gönderdiği yardım desteği hakkında gereken işlemlerin tamamlandığını belirtmişti.
Filistin’in koronavirüsü ile mücadelesine destek olmak amacıyla gönderilen 15 tonluk malzeme arasında 40 bin tanı kiti, 100 bin N95 maske, 40 bin tulum, 100 bin eldiven, 20 bin koruyucu gözlük, 2 bin litre dezenfektan, 20 bin nazal oksijen kanülü, 2 bin oksijen maskesi, 4 PCR cihazı yer alıyor.
 
Filistin Enformasyon Merkezi

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...