SUUDİ ARABİSTAN'DA FİLİSTİNLİLER NEDEN KAYBOLUYOR?

SUUDİ ARABİSTAN'DA FİLİSTİNLİLER NEDEN KAYBOLUYOR?

Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Gözetleme Merkezi dün yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'dan birtakım zorbalıklar sonucunda ortalıktan kaybolan onlarca Filistin'in durumlarının ne olduğu hakkında tatmin edici bilgiler vermesini ve bu insanları derhal özgürlüklerine kavuşturmasını istedi.
 
Merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde olan Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Gözetleme Merkezi yaptığı açıklamada tutuklanan Filistinlilerin kesin sayısının bilinemediğini ancak şimdiye kadar ortalıktan kaybolan 60 Filistinlinin isminin tespit edildiğini dile getirdi. Fakat Suudi Arabistan'da yaşayan Filistinli nüfusun bu sayının çok üstünde olduğuna dikkat çekti.
 
Açıklamada son birkaç ay içinde çocukları Suudi Arabistan'da ikamet ederken veya bu ülkeyi ziyaret ettikleri sırada tutuklanan yahut zorbalığa maruz kalarak ortadan kaybolan 11 Filistinli ailenin şahitliğine başvurulduğu belirtildi. Tutuklananlar arasında öğrenciler, akademisyenler ve iş adamları bulunuyor.
 
Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Merkezi İletişim ve Basın Sorumlusu Selin Yaşar, Filistinlileri hedef alan tutuklama kampanyasının Suudi Arabistan'ın uzun süreden beri sürdürdüğü insan hakları ihlallerinin bir parçası olduğuna dikkat çekti.
 
Filistin Enformasyon Merkezi

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...