SİYONİST ELAD ÖRGÜTÜ KUDÜS'TE ARAZİLERİ GASP EDECEK

SİYONİST ELAD ÖRGÜTÜ KUDÜS'TE ARAZİLERİ GASP EDECEK

İşgal rejimi gazetelerinden Haaretz, bugünkü sayısında, Kudüs’ü Yahudileştirme faaliyetleri yürüten “Elad” örgütünün işgal hükümetinin onayıyla Es-Selam Ormanı’na el koyduğunu yazdı.
 
Haberde, “Elad” örgütünün ormanın statüsünü değiştirerek Yahudi yerleşim projeleri için pazarlamayı planladığı ifade edildi.
 
Haaretz gazetesi, “Elad” örgütünün yaptığı birçok anlaşmayı “devlet güvenliğini tehlikeye sokabilir” gerekçesiyle açıklamadığını kaydetti.
 
Gazete, Es-Selam Ormanı’nın 550 dönüm genişliğinde olduğunu, Kudüs’ün güneyindeki Ebu Tur Mahallesi’yle kentin doğusundaki Armon HaNatziv Yahudi Yerleşkesi arasında yer aldığını belirtti.
 
Haberde ifade edildiğine göre, Filistinli arazi uzmanı Sami İrşid, işgal yönetiminin söz konusu bölgeyi önce kamuya açık alan ve sonra da orman ilan ettiğini, Filistinlilerin bölgeyi kullanımının oldukça azaldığını, şimdi de “Elad” örgütünün bölgeye el koymasına göz yumduğunu açıkladı.
 
Haaretz gazetesine konuşan İrşid, Es-Selam Ormanı içerisindeki bazı alanların hâlâ Filistinlilere ait özel mülk olduğunu, bu durumun işgal yönetiminin Filistinlilere ait mülkleri “Elad” örgütünün kullanımına verdiğinin bir başka örneği olduğunu bildirdi.
 
“Elad” örgütünün Kudüs’te, özellikle de Eski Belde semtinde ve çevresinde Filistinlilerin evlerine el konularak mülkiyetlerinin Yahudi yerleşimcilere geçirilmesi alanında faaliyet gösterdiği kaydedildi.
 
İşgal rejimi, 1967’den bu yana Kudüs’ün doğusunda yaklaşık 200 bin Yahudi için onlarca Yahudi yerleşkesi kurdu. Uluslararası hukuka göre Doğu Kudüs’te kurulan söz konusu yerleşkeler gayri meşru kabul ediliyor.
 
 Filistin Enformasyon Merkezi

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...