MUHAMMED MURSİ VE FİLİSTİN KONUSUNDAKİ TAVRI

MUHAMMED MURSİ VE FİLİSTİN KONUSUNDAKİ TAVRI

Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk ve meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefat ettiği haberiyle Filistinliler onun davalarına verdiği güçlü desteği ve onurlu tavırlarını bir kez daha hatırladı.
 
Filistin direnişinin Genelkurmay Başkanı Ahmed El-Ca’beri’nin 14 Kasım 2012’de şehit edilmesiyle birlikte işgal ordusunun saldırıları başlayınca Mursi, Tel Aviv’deki Mısır Büyükelçisi’ni geri çekti ve Arap ülkeleri dışişleri bakanlarını acilen toplantıya çağırdı. Mısır, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin de olağanüstü toplanmasını istedi.
 
Mursi, o dönemde Mısır’ın Gazze’nin yanında olduğunu güçlü bir dille ifade etti ve “Bugünkü Mısır dünkü Mısır değil” diyerek işgal ordusunun saldırılarının devam etmesi halinde işgalcilere bedelinin ağır olacağına dikkat çekti.
 
Gazze halkı, Mursi’nin “Ey Gazze halkı! Siz bizdensiniz, biz de sizdeniz. Sizden asla vazgeçmeyeceğiz” sözünü ve “Gazze’ye saldıran Kahire’ye saldırmış gibidir” demesini asla unutmayacak.
 
Mursi, o günlerde Hişam Kandil başkanlığında yardımcılarından, danışmanlarından ve bakanlarından oluşan bir heyeti Gazze’ye göndermişti. Arap ve İslam ülkeleri dışişleri bakanlarının Gazze’ye ulaşmasını sağladı.
 
Mursi’nin Rafah Kapısı’nı açması sayesinde gıda ve ilaç yardımları Gazze Şeridi’ne ulaştı. Ayrıca Mısır’ın El-Ariş bölgesindeki hastaneler Filistinli yaralıların tedavisi için açılmıştı.
 
Mursi liderliğindeki Mısır’ın bu tavrı işgal rejimi üzerinde büyük baskı oluşturdu ve işgal ordusu 7 gün sonra savaşa son vermek zorunda kaldı.
 
Mursi, cumhurbaşkanlığı döneminde Filistin direnişinin liderlerini kabul ederek desteğini açıkça ifade etti. Şeyh Raid Salah, Mursi’nin kendisini her gün telefonla arayarak Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın durumu hakkında bilgi aldığını açıkladı.
 
Filistin Enformasyon Merkezi

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...