MLADENOV GAZZE'DE

MLADENOV GAZZE'DE

BM Ortadoğu Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov bugün (sabah Beyti Hanun'daki Erez sınır kapısını kullanarak Gazze'ye ulaştı. Filistin direniş gruplarıyla İsrail arasında ateşkes konularının neticelendirilmesi üzere görüşmeler yapacak olan Mladenov'un ziyareti aynı zamanda Katar'ın Gazze'deki yoksul ailelere gönderdiği nakdi yardımın dağıtılması işleminin başlatılmasına tekabül ediyor. Katar'ın gönderdiği yardımdan her bir fakir aileye 100 dolar verileceği belirtildi.
 
Bugün sabah Gazze'nin Yeniden İmarı Komitesi'nin başkanı Katar Büyükelçisi Muhammed El-Imadi de Beyti Hanun'daki Erez kapısını kullanarak Gazze şehrine ulaşmıştı.
 
Mladenov Gazze'de yaptığı açıklamada bütün tarafları Gazze'deki ateşkesin çökmemesi için gerekeni yapmaya çağırdı. Mladenov Gazze'ye ulaşmasından sonra yaptığı basın açıklamasında; "Projeleri uygulamak için en azından üç hafta ateşkesi korumamızı ümit ediyorum" dedi.
 
Mladenov Gazze'deki durumun bütün tarafların Gazze için ve Filistinlilerin daha iyi bir gelecek ümidi taşımaları için şartların iyileştirilmesi amacıyla yardımlaşmasını zorunlu kıldığını ifade etti.
 
Özellikle enerji alanında durumun iyileştirilmesi ve ateşkesin oturtulması açısından Katar'ın yaptığı yardımın büyük önem taşıdığını dile getiren Mladenov; "Amacımız Gazze üzerindeki ablukanın kaldırılması, birliğin yeniden sağlanması ve Batı Yaka ile Gazze'yi birleştiren demokratik ulusal hükümetin yeniden kurulmasıdır" dedi. 
 
 Filistin Enformasyon Merkezi

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...