MARDİN DOST-DER TARAFINDAN DÜNYA KUDÜS GÜNÜ MÜNASEBETİYLE BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLENDİ (FOTO-VİDEO)

MARDİN DOST-DER TARAFINDAN DÜNYA KUDÜS GÜNÜ MÜNASEBETİYLE BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLENDİ (FOTO-VİDEO)

Mardin Dost-Der’in “Dünya Kudüs Günü” nedeniyle düzenlediği kitlesel basın açıklamasında, Siyonistlerle mücadele etmenin tüm insanlığın vazifesi olduğuna dikkat çekildi.

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın da içerisinde bulunduğu kutsal toprakların Siyonistler çetelerce işgal edilmesinin üzerinden 71 yıl geçti. Müslümanlar arasında bilinç oluşturmak ve Kudüs davasını canlı tutmak amacıyla son 40 yıldır Ramazan ayının son cuması “Dünya Kudüs Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bu çerçevede Mardin’de de kitlesel basın açıklaması düzenlendi. Mardin Dostluk Eğitim, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce (Dost-Der) düzenlenen kitlesel basın açıklaması ikindi namazı sonrası saat: 17.00’de Şakir Nuhoğlu Camii önünde yapıldı.

Sık sık tekbirlerin getirildiği eylemde, siyonistlere lanet okundu. Katılımın yüksek olduğu eylemde, basın açıklamasını Dost-Der adına İbrahim Polat okudu.

 “Kudüs siyonistlerin işgali altında”

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid–i Aksa ve Filistin topraklarının 1948 yılından bu yana siyonist terör şebekesinin işgali altında olduğunu hatırlatan Polat, “Başta ABD olmak üzere batılı devletlerin desteğiyle günümüze kadar artarak devam eden bu işgal, Müslümanlar için ‘Kutsal Kudüs Davası’na dönüşmüştür. Bu münasebetle her Ramazan ayının son cuması ‘Dünya Kudüs Günü’ olarak anılmaktadır. Müslümanların ilk kıblesi, Resulullah'ın Mirac'a yükseldiği mukaddes belde Kudüs, 70 yılı aşkın zamandır siyonistlerin işgali altında. Ve daha dün gibi hatırladığımız, 1948 yılında İslam ümmetinin bağrına saplanan hançer, bugüne kadar bizlere unutulmadık acılar yaşattı.” diye konuştu.

“Kudüs hür olduğunda ümmet hür olmuş”

“Acının yüreklerde korlaştığı Kudüs'ün işgali, bugün İslam ümmetinin yaşadığı en büyük sorundur.” diyerek açıklamasına konuşmasına devam eden Polat, “Unutulmamalı ki; Kudüs hür olduğunda ümmet hür olmuş, Kudüs esir olduğunda ümmet zillete duçar olmuştur. Bilmeliyiz ki; bizler sessiz ve tepkisiz kaldıkça işgalin her gün biraz daha yayıldığı bu mukaddes beldede Müslüman kanı akmaya devam edecek, siyonist ateş sadece Kudüs'ü değil bütün bir ümmeti yakacaktır. Yemen'i, Suriye'yi, Libya'yı, Afganistan'ı ve coğrafyamızın diğer beldelerini yakan zaten bu ateş değil midir? Müstekbirler, hatırda tutmak ve daha güçlü bir direniş göstermek için Kudüs'ü andığımız bugünlerde dahi, daha büyük bir işgalin kapılarını aralamak için yeni planlar yapmaktadır. Haydut Amerika'nın "Yüzyılın Anlaşması" projesi bu gerçeğe işaret etmektedir. Aslında "Yüzyılın İşgalini" hedefleyen şeytani plan, sadece Kudüs'ü değil bütün mukaddes beldelerimizi hedef almaktadır. Arz-ı mev'ud hedefine ulaşmak isteyen siyonistlerin bu kirli tezgâhı, ümmetin göstereceği birlik ile dağıtılmalıdır.” dedi.

“Kudüs’ün hürriyeti için mücadele etmeliyiz”

Müslümanların çekişmeye, çatışmaya ve parçalanmaya devam ettiği müddetçe dünya müstekbirlerinin iştahının kabaracağı ve pervasızca yeni katliamları işleyeceğine dikkat çeken Polat, şöyle devam etti:

“Kudüs ne sadece Filistin toprağıdır ne de Arapların vatanı. Kudüs bütün Müslümanların, İslam milletlerinin mukaddes beldesidir. Bu gerçek dolayısıyla mukaddes toprakları savunmak ve işgali sonlandırmak da hepimizin öncelikli vazifesidir. Müslümanlar için Mescid-i Aksa; Mescid-i Harâm ve Mescid-i Nebevî'den sonra yeryüzündeki en mukaddes mabettir. Bugün Kudüs'ü her zamankinden daha çok gündemde tutmalı ve hürriyeti için mücadele etmeliyiz. Küresel küfür güçleri, en küçük zaman dilimini dahi Kudüs'ü Yahudileştirme gayreti ile plan ve projeler geliştirmektedir. Kudüs'ün küresel bir saldırı altında olduğunu görmeliyiz. Zalimler topluluğu tüm imkânları ile İslam ümmetini hedef almışken bizlerin tepkisizce oturması büyük bir vebaldir.”

“Siyonistlerle mücadele etmek tüm insanlığın vazifesidir”

İslam ümmetinin yaşadığı acıların ana sebebinin fesat yayarak, yeryüzünde ilk asabiyet tohumlarını eken lanetli siyonistlerin olduğuna vurgu yapan Polat,  tarihi süreçte İslam milletlerine her türlü zulmü reva gören israiloğullarının, bugün topraklarımızdaki fitnenin de kaynağı olduğunu söyledi.

Polat, şöyle devam etti: “Gayr-ı meşru rejimlerinin varlığını ayakta tutabilmek için her türlü melaneti işleyen siyonistler, İslam coğrafyasında oluşturdukları kaos ve kargaşadan beslenmektedir. İşledikleri cürümlerle sadece Müslümanları değil, bütün insanlığı tehdit ediyor. İşgalci siyonistlere karşı mücadele etmek, aynı zamanda tüm insanlığın vazifesidir. Siyonistlerin ilk hedefi Müslümanlardır, nihai hedefleri ise bütün bir insanlığı köleleştirmektir. Bizler buradan İslam ümmetine, ümmetin bütün fertlerine sesleniyoruz. Bugün, her zamankinden çok daha fazla kardeşliğe, birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Rabbimizin emrettiği şekilde aramızda İslam kardeşliğini tesis etmek, ümmet olarak bizim en öncelikli meselemizdir. Bunun için çalışmalı, bunun için zemin hazırlamalıyız. İslam coğrafyasındaki savaşlar, zulümler, akan kanlar ve çiğnenen mukaddesat ümmetin vahdetiyle son bulacak ve Kudüs, özgürlüğüne kavuşacaktır.”

“Filistinlilerin yanında olmak ilahi bir farizadır”

Müslümanların kardeş olduklarının farkına vardıklarında, ötekileştirici ve çatışmacı dili bıraktıklarında, namlularının yönünü birbirlerine doğrultmadıklarında muzaffer olacaklarını belirten Polat, Müslümanların birleşmesi gerektiğini söyledi.

Polat, “Biz kendi aramızda birlik kuramazsak bu zillet hali ve yaşadığımız bu acılar katmerlenerek devam edecektir. İçinde bulunduğumuz bu mübarek ayda, ümmetin içinde bulunduğu hali, Kudüs davasını ve kendi sorumluluğumuzu çok daha fazla düşünmeli, bol bol dua etmeli, Müslümanların birlik ve beraberliği için harekete geçmeliyiz. İslam coğrafyasındaki işgal, savaş ve kutsallarımızın ayaklar altına alınması artık son bulsun. Müslümanların kanlarını akıtmaya kimse cesaret edemesin. Artık Müslümanlar olarak kendimize gelelim ve bu mezalime son verecek adımlar atalım. Başta Batılı devletler olmak üzere dünyanın üç maymunu oynadığı zulümlere karşı, Filistinli Müslüman kardeşlerimizin yanında olmak ilahi bir farizadır. Selahaddin-i Eyyubi’nin bizlere emanet bıraktığı mukaddes davaya sahip çıkmak aynı zamanda bizler için en büyük mirastır.” diye konuştu.

“Yüzyılın işgaline kapı aralayan sinsi plan”

Polat, “Bugün haydut ABD'nin ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak sunduğu, ama aslında ‘Yüzyılın işgaline’ kapı aralayan sinsi plana ilişkin coğrafyamızdaki kimi kukla rejimler her ne kadar destek verse de hür iradeli ülke yönetimleri bu büyük yıkım projesine karşı güçlü bir duruş sergilemelidir. Buradan İslam ülkelerinin idarecilerine sesleniyoruz! Ümmetin halini görmezden gelmeyin! Müslümanların düştüğü bu halden en çok sizler sorumlusunuz! Yarın, bütün bunların hesabı sizden de sorulacaktır! Bu ağır vebalin altından kalkamazsınız! Müslümanların kanına giren zulüm güçleriyle işbirliği yapmaktan, özellikle de siyonist rejim ile münasebetten kaçınmalısınız! Siyonistlere cesaret verecek tavırlar içine girdikçe kendinize de ümmete de ümmet coğrafyasına da büyük zararlara sebebiyet veriyorsunuz!” diye uyarıda bulundu.

“Kudüs'ü bir bütün olarak Filistin’in başkenti ilan edin”

Açıklamanın sonunda Müslüman liderlere çağrıda bulunan Polat, şunları söyledi:

“Siyonistlerle olan askeri ve ekonomik iş birliklerini sonlandırın. Kudüs'ü bir bütün olarak Filistin'in başkenti ilan edin ve buna ilişkin pratik adımlar atın. Yıllardır büyük sıkıntılar çeken, saldırılara uğrayan Gazze'nin üzerindeki ablukanın kalkması için her türlü baskıyı oluşturun. Siyonist sermayenin ülkenizde ticaret yapmasına izin vermeyin. Filistin topraklarını işgal altında tutan siyonistlerin meşru olmayan rejimini tanımaktan vazgeçin! Bu münasebetle Kudüs’ün özgürlüğü için mücadele ettiklerinden ambargo ve açlığa mahkûm edilen Gazze’li Müslümanlara 2010 yılında yardım götüren Mavi Marmara şehitlerini rahmetle anıyoruz. Onların yürüdükleri bu onurlu Filistin mücadelesinin birer neferi olduğumuzu hatırlatıyoruz. İslam Coğrafyasının dört bir yanında Müslüman kardeşlerimizin akan kanının durmasını, var olan iç çatışmaların sonlanmasını temenni ediyoruz. Ayrışan değil, bütünleşen bir ümmetin inşası için Rabbimizin vesileler yaratacağını umuyoruz. Allah bize ümmetin vahdeti ve Kudüs’ün özgürlüğüne şahit olacağımız yarınları nasip etsin.”

Yapılan açıklamanın ardından toplanan kalabalık sesiz bir şekilde dağıldılar.

Kitlesel eyleme; HÜDA PAR Mardin İl Başkanı Burhan Aydın, Dost-Der Başkanı Fesih Memiş, İrfan Der Başkanı Yusuf Oktay, bölgenin tanınmış kanaat önderlerinden Molla Mahmut Kılınç,  Diyanet-Sen Mardin Şube Başkanı Abdulkadir Kurtuluş, Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, Ulaştırma Memur-Sen Mardin İl Temsilcisi Mehmet Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı. (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)Kaynak: https://ilkha.com/haber/98155/siyonistlerle-mucadele-etmek-tum-insanligin-vazifesidir 

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...