KATAR DIŞİŞLERİ BAKANI: FİLİSTİN VE İRAN'I DIŞLAYAN POLİTİKALAR ÇÖZÜM GETİRMİYOR

KATAR DIŞİŞLERİ BAKANI: FİLİSTİN VE İRAN'I DIŞLAYAN POLİTİKALAR ÇÖZÜM GETİRMİYOR

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Ortadoğu'ya yönelik kutuplaşmacı politikaların bölgeyi istikrarsızlaştırdığına dikkati çekerek, uluslararası aktörlere "İran ve Filistin'e yönelik daha kapsayıcı politikalar geliştirmeleri" çağrısında bulundu.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, "Uluslararası toplum ve özellikle de ABD'nin, Ortadoğu’da İran ve Filistin’i dışlayan politikalarının sorunlara çözüm getirmediğini söyledi.

İngiltere'de katıldığı bir toplantı sırasında Guardian gazetesine konuşan Bin Abdurrahman, "Uluslararası toplum ve özellikle de ABD'nin, bölgeye yönelik daha kapsayıcı bir yaklaşım sergilemeleri gerekiyor. Filistinlileri ya da İranlıları dışlayan politikalar, bölgenin sorunlarına çözüm getirmiyor." dedi.

Katar Dışişleri Bakanı, "Bölge halklarını uzun süre baskı altında tutamazsınız. Bu nedenle bölgedeki istikrarsızlığı önlemek için liderlerden reform yapmalarını istiyoruz. Tepkisel diplomasiden ziyade, önleyici diplomasiyi hayata geçirmeliyiz." diye konuştu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ın, Katar'a uyguladığı diplomatik ve lojistik ambargo sonucunda ülkesinin İran ve Türkiye ile yeni bir eksene katıldığı yönündeki yorumları reddeden Bin Abdurrahman, "Meselenin özüne bakarsanız Körfez İşbirliği Konseyi, İran ile bir uzlaşı sağlamalı. Uzlaşı sadece Suudi Arabistan ve İran'la sınırlı kalmamalı. Hepimiz aynı bölgede yaşıyoruz ve bir uzlaşı gerekiyor. KİK ülkelerinin ortak tavrı 2017'ye kadar bu yöndeydi ancak sonra işler değişti." ifadelerini kullandı.

Körfez'deki bazı ülkelerin aksine, İran'ın nükleer programına ilişkin ABD'nin geçen yıl çekildiği anlaşmayı "Avrupalılar gibi hala desteklediklerini" kaydeden Katar Dışişleri Bakanı, bölgede "bir nükleer silah yarışı istemediklerini" vurguladı.

Son olarak gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine de değinen Katarlı bakan şunları kaydetti: "Yaşananlar acımasız bir suç. Kaşıkçı ailesinin yanıtlara ihtiyacı var ve babalarına ne olduğunu bilmeliler. Olayın sorumluları ortaya çıkarılmalı. Siyasi muhaliflerle suça bulaşarak uğraşmak yanlış."

Bağdat: başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletini destekliyoruz

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed es-Sahhaf, Filistin Devleti'nin bağımsızlığını desteklediklerini belirterek, Arap-İsrail çatışması için "adil ve kapsayıcı çözüm" çağrısı yaptı.

Sahhaf, Bağdat'ta Dışişleri Bakanlığı'nda yaptığı basın toplantısında, "Bakanlık olarak başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasını ve bağımsızlığını destekliyoruz. Bu, dış politikamızın değişmez ilkelerinin başında geliyor." dedi.

"Arap-İsrail çatışmasının adil ve kapsayıcı şekilde çözülmesi çağrısında bulunuyoruz." diyen Sahhaf, Filistin halkının meşru haklarını elde etmesi konusunda destek veren ülkelere de teşekkür etti.

Sözcü Sahhaf, Suriye ve Yemen'deki gelişmeleri de bakanlık olarak takip ettiklerini dile getirerek, söz konusu yerlerdeki gerginlik ve bölünmenin önüne geçebilecek siyasi çözümden yana olduklarını söyledi.

Irak'ın IŞİD terörüyle mücadelede başarılı olduğunu kaydeden Sahhaf, ülkede bu terörden zarar gören bölgelerin yeniden imar edilmesi ve yatırım sürecinin başladığını açıkladı.

tesnim

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...