İSRAİL KANAL 13 TELEVİZYONUNDA HİZBULLAH'LA İLGİLİ YAPILAN BİR PROGRAMDA YAŞANAN İLGİNÇ DİYALOGLAR

İSRAİL KANAL 13 TELEVİZYONUNDA HİZBULLAH'LA İLGİLİ YAPILAN BİR PROGRAMDA YAŞANAN İLGİNÇ DİYALOGLAR

Siyonist Kanal 13 televizyonunda yayınlanan programdan kesitler; Programın sunucusu: Hizbullah bölgede, tecrübelerle dolu büyük bir vazifeyi icra ediyor.

Mossad'ın eski bir yetkilisi: Şüphesiz Hizbullah, İsrail için en büyük tehlikedir. Hizbullah Suriye'de büyük bir rol oynuyor; Ruslar onlarla fikir alışverişinde bulunuyor, İranlılar ve Beşar Esad da Hizbullah'tandır.

Qodsna'nın haberine göre; internet gazetesi Rey El Yevm, Zuheyr Enderus'un kaleme aldığı ve İsrail ile Lübnan Hizbullah'ı arasında yaşanması muhtemel savaş ve Hizbullah'ın İsrail karşısındaki gücü konularının değerlendirildiği bir makale yayınladı.

İsrail Kanal 13 televizyonu bu hafta Hizbullah'ın beklenmedik saldırılarına karşı İsrail'in gücünü değerlendirdi. Alen Ben David tarafından hazırlanan programın ilk bölümünde, Suriye savaşında Hizbullah'ın edindiği tecrübeler ve İsrail'e karşı gücü değerlendirildi.

Sunucu programda şunları vurguladı: Bu programın yapım amacı yerleşimcileri korkutmak değil, İsrail ile gelecekte savaşma ihtimali bulunan ve şu an tam teşkilatlı bir orduya dönüşen Hizbullah gerçeğini gözler önüne sermektir. Şunu da söylemek gerekir ki programın sunucusunun İsrail güvenlik birimi ile derin ve kapsamlı bir irtibat ve ilişkiye sahip olduğu biliniyor .

Ben David önemli bir soru ile programa başlıyor: İsrail ile Lübnan arasındaki savaş, yani üçüncü savaş nasıl ve ne derece şiddetle başlayacaktır? Elbette taraflar arasında savaş ihtimali mevcut durumda yüksek değil. Ancak Hizbullah tehlikesi İsrail için her zaman var ve gölgesini hissetmemek mümkün değil ,öyle ki Hizbullah 2006 savaşında askerî gücünü oldukça iyi bir şekilde gösterdi.

Programa katılan, hâli hazırda Tel-Aviv Üniversitesi Bölge Güvenlik Araştırmaları Kurumunda görev alan Mossad eski yetkililerinden Sima Şayen bu soruya şöyle cevap verdi: İsrail için en temel tehlikenin Hizbullah olduğuna en ufak bir şüphe dahi yoktur. Elbette bu grubun geçmiş yıllara nazaran gücünün oldukça arttığını söylemek gerekir. Hizbullah, şu an ulaşabileceği en iyi konuma ulaşmıştır ve bu durum taraflar arasında herhangi bir çatışma başlamadan önce özenle dikkate alınmalıdır. Buna ek olarak Hizbullah, Suriye'de tehlikeli müttefiklere de sahip; Ruslar onlarla müzakereye oturup görüş alışverişinde bulunuyor ve İranlılar ile Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad da onlardan. Tüm bunlar işimizi ciddi anlamda zorlaştırıyor.

Programın ilerleyen bölümlerinde ise Siyonist İsrail ordusundan emekli komutan ve şu an Begin Sadat Merkezinde araştıma görevlisi olan General Gerşon Hekuhin, Hizbullah'ın bölgede kazandığı imrendirici başarılar ve elde ettiği kazanımlarına değinerek şunları söyledi: Suriye eski cumhurbaşkanı Hafız Esad'ın 1982'de yapmayı planladıklarını, Hizbullah bugün yapmıştır. Siyonist general sözlerine şöyle devam etti: Ben olsam, bize karşı yaptıklarından dolayı onları Nobel ödülüne layık görürdüm. Öyle bir şey yaptılar ki bize... Bizim önce (askerî önde gelen isimlere başvurarak) mevzilerimizi koruyup sonra Hizbullah'a havadan saldırıyı düşünmemiz gerekirdi.

Hekuhin sözlerinin sonunda şuna da değindi: İsrail bugün, Suriye savaşında en iyi tecrübeleri edinmiş ve tam hazırlık içinde olan bir düşman ile karşı karşıyadır. Öte yandan siyonist rejim Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Yedek Kuvvetler komutanı Yair Golan ise şöyle konuştu: İsrail ordusu kuzeyde savunma kalkanı siyasetine şahit olmaktadır ve tabi ki Hizbullah ile ilgili önemli bilgilerin birçoğuna da erişememektedir. Her ne kadar İsrail Hizbullah ile ilgili çok önemli bilgilere ulaştığını iddia etse de şu ana kadar Hizbullah'ın tünellerinden, kazı işlemleri bitip tamamlanmadan önce haberdar olabilmiş değildir.

Kanal 13'de yayınlanan programın sunucusu David konuşmasının sonunda Hizbullah'ın bölgede belirleyici rol oynadığına vurgu yaparak şunları dile getirdi: Onlar tam bir sabır örneği sergilediler, sadece İran'da bulunabilecek bir sabır örneği... Önceki cümlemin açıklaması olarak şunları söylemeliyim ki Hizbullah on yıla yakındır tünel kazmakta sabırlı davranmış ve sebat göstermiştir. Demek oluyor ki bize karşı her türlü savaşa hazırlıklılar ve canları pahasına da olsa zorluklarla mücadele ediyorlar. Hizbullah ile ilgili şunları da söylemek gerekir ki İran'a yapılan ekonomik yaptırımlar Hizbullah'ı olumsuz etkilemektedir. Zira İran'ın Hizbullah'a yaptığı yardımların ciddi oranda azalmasına neden olmuştur. Ancak ben, bizim karşımızda olan bu güçlere İran tarafından verilen desteğin azalacağına inanmıyorum. Çünkü İran istediği her an insansız hava araçları ile İsrail topraklarına nüfuz edebilecek ve operasyonlar gerçekleştirebilecek gerekli askerî güç ve donanıma sahip.

kudusgunu.com

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...