HÜRMÜZ BOĞAZINDAKİ SABOTAJDA İRAN İSRAİL'İ SUÇLADI

HÜRMÜZ BOĞAZINDAKİ SABOTAJDA İRAN İSRAİL'İ SUÇLADI

Birleşik Arab Emirlikleri'nde Hürmüz Boğazı yakınlarında 4 petrol tankerine hasar verilmesi tartışma konusu oldu. Körfez yetkilileri gemilerin sabote edildiğini ifade etmişti. ABD gemilerin sabote edilmesinden İran'ı sorumlu tutarken, İran olayın arkasında "İsrail'in olabileceğini" savundu.

ABD'li askerlerden oluşan bir ekibin tankerler üzerinde yaptığı incelemenin ardından açıklamalarda bulunan bir yetkili, gemilerde 150 ila 300 cm arasında delikler oluştuğunu ifade etti. ABD'li yetkili, tankerlerde bu deliklerin oluşması için patlayıcı kullanıldığını ve ilk bulgularına göre saldırının İran veya İran destekli güçler tarafından yapıldığını düşündüklerini söyledi. ABD ile İran "nükleer silah anlaşması" sebebiyle bir diplomatik kriz içerisinde, bu yüzden iki taraf arasında sert açıklamalar yapılıyor. Birçok analist iki taraf arasında bir "savaş riskinin" bulunduğundan bahsetmişti. 

ABD, daha önce İran'ın veya İran destekli güçlerin bu bölgelerdeki gemi veya uçak gibi araçları hedef alabileceğini açıklamıştı.

Reuters'ın aktardığına göre İran ise tankerlere yapılan saldırılardan "İsrail'in sorumlu olabileceğini söyledi. İran meclis sözcüsü IRNA'ta yaptığı açıklamada, "UAE'de olanlar İsrail yaramazlığıydı" dedi.

İran da, ABD de iddiaları ile ilgili somut bir kanıt sunmadı.

Suudi Arabistan, tankerlerin sabote edilmesiyle ilgili olarak, "İran ile ABD arasındaki gerilim sırasında ham maddelerin güvenliği baltalanmaya çalışılıyor" açıklamasında bulunmuştu. BAE ise saldırıdan kimin sorumlu olduğuyla ilgili bir açıklama yapmamıştı.

Sabote edilen dört tankerden ikisi Suudi Arabistan'a, diğerleri ise Norveç ile BAE'ye aitti.

 

Kaynak: T24

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...