HİZBULLAH LÜBNAN'DA AKARYAKIT MAFYASININ OYUNUNU BOZDU

HİZBULLAH LÜBNAN'DA AKARYAKIT MAFYASININ OYUNUNU BOZDU

El Emane ve el-Eytam şirketlerine ait benzin istasyonları, halka benzin satmaya başlayarak siyasi karaborsacılık oyununu bozdu.

Hizbullah’a ve Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah’ın kurumuna ait el-Emane ve el-Eytam şirketlerine ait benzin istasyonlarının benzin satmaya başlaması, Lübnan halkının hayatını zorlaştıran benzin grevinin sona ermesini sağladı.

Lübnan’da son iki gün boyunca benzin istasyonları dolar sorununu gerekçe göstererek grev yapıyor ve benzin satmıyordu.

Lübnanlı kaynakların belirttiğine göre bunun sebebi onların ithalatçı şirketlerden dolarla benzin satın almak zorunda olması; ancak Merkez Bankasının mali kanalının ise bu ticarete cevap vermemesiydi. Bu durumda istasyonlar faturanın yüzde 15’ini nakit olarak dolarla geri kalanı ise mali kanalla ama resmi kurun üstünde bir fiyatla ithalatçı firmalardan almak zorundaydı. 

Lübnan Enerji Bakanı Nida Bestani, hükümetin benzin sorununu çözmek için doğrudan akaryakıt ithal edeceğini ve akaryakıt tankerlerinin ise 15 gün içerisinde Lübnan’a ulaşacağını açıkladı.

Lübnanlı kaynaklara göre benzin grevinin sebebi akaryakıt mafyasıydı ve hükümetin benzin ithalatı onların zararına sebep olmuştu. İlerici Sosyalist Parti Lideri Velid Canbolat’ın bu mafyada doğrudan rolü bulunuyordu ve ithal fiyatının yüzde 10’u doğrudan onun cebine gidiyordu.   

Hizbullah’a ve Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah’ın kurumuna ait el-Emane ve el-Eytam şirketleri birkaç saat önce greve bağlı kalmayacaklarını ve benzinleri bitinceye kadar halka satış yapacaklarını açıkladı.

Lübnanlı kaynakların verdiği bilgiye göre bugün sabahtan birkaç saat öncesine kadar araçlar yolarda durmuştu. Kimi benzin yokluğundan kimi ise benzin yokluğunu protesto için duruyordu. 

 

El Emane ve el-Eytam şirketlerinin benzin grevini kırması sebebiyle benzin istasyonları sendikası başkanı grevin sonlandırıldığını açıkladı. 

YDH

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...