HAMAS'TAN MAHMUD ABBAS'IN KARARINA SERT ELEŞTİRİ

HAMAS'TAN MAHMUD ABBAS'IN KARARINA SERT ELEŞTİRİ

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın uzlaşı sağlanmadan tek taraflı hükümet teşkilinin uzlaşının gereklerinden ve birlikten kaçış olduğunu söyledi.
 
Hamas sözcülerinden Fevzi Berhum, dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni hükümetin Batı Yaka’yı Gazze Şeridi’nden koparma ve bölünmüşlük halini kökleştirme planının pratikte uygulanması olduğunu belirtti.
 
Hamas, bölücü olarak nitelediği yeni hükümeti tanımadığını ifade ederek, hükümetin uzlaşı sağlanmadan kurulduğuna dikkat çekti.
 
Hamas ayrıca Filistin’deki mevcut durumu düzeltmenin en iyi yolunun ulusal birlik hükümetinin kurulması ve kapsamlı bir şekilde parlamento, başkanlık ve ulusal konsey seçimlerinin yapılması olduğunu ifade etti.
 
Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, bugün Fetih Hareketi Merkez Kurulu üyesi Muhammed İştiyye’yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.
 
Hükümeti kurma görevi alan İştiyye’nin üç hafta içinde hükümeti kurması gerektiği, başarılı olamazsa kendisine iki hafta daha süre verileceği kaydedildi.
 
Filistin Enformasyon Merkezi

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...