HAMAS SÖZCÜSÜ: FİLİSTİN HALKINA KARŞI SAVAŞ SUÇU İŞLENİYOR

HAMAS SÖZCÜSÜ: FİLİSTİN HALKINA KARŞI SAVAŞ SUÇU İŞLENİYOR

İşgal mahkemesinin, yaklaşık dört yıl önce Batı Yaka'nın Nablus vilayetinin güneyindeki Duma köyünde gecenin geç vakitlerinde Devabişe ailesinin evini yakarak bir ailenin üç ferdini vahşice katleden, küçük bir çocuğun da cildinin önemli bir kısmının yanmasına neden olan siyonist canavarlardan yargılanan son kişinin de "kasıtlı cinayet" suçlamasından beraat ettirilmesine tepki gösteren Hamas, işgal yönetiminin tüm kurumlarının bu suça ortak olduklarını dile getirdi.
 
Hamas adına konuyla ilgili açıklama yapan Hazım Kasım; "Mahkemenin Devabişe ailesinin katillerini beraat ettirmesi Filistinli halkımızın aleyhine işlenen cinayetlerde işgal rejiminin tüm kurumlarının ortak olduklarının yeni bir delilidir" dedi.
 
Kasım, bugün mahkeme kararının yayınlanmasından sonra yaptığı açıklamada Devabişe ailesinin katillerinin önce polisler sonra da yargı kurumları tarafından temize çıkarılmasının Filistin halkına karşı savaş suçları işlendiğini gözler önüne serdiğine dikkat çekti.
 
Kasım bu olayın yahudi yerleşimci teröristlerin işgal ordusuyla işbirliği içinde cinayetlerini işlediklerine ve suçlarının üzerinin de işgal rejiminin yargı kurumları tarafından örtüldüğüne dikkat çekti.
 
31 Temmuz 2015 gecesi sabaha doğru Batı Yaka'nın Duma kasabasında Devabişe ailesinin kaldığı ev, yahudi yerleşimcilerin oluşturduğu bir çete tarafından yakıldı. Kundaklama gecenin geç vakti yapıldığından bütün aile efradı ve komşular uykudaydı. Komşuların yangını fark edip müdahalede bulundukları sırada Devabişe ailesinin tüm fertleri alevler arasında kalmıştı. Bütün gayretleriyle kurtarmaya çalıştılar. Ancak alevleri etkisiz hale getirip insanlara ulaştıklarında bir buçuk yaşındaki Ali Sa'd Devabişe yanarak hayatını kaybetmişti. Baba Sa'd ve anne Riham Devabişe'nin ciltleri yüzde doksan oranında yandığı için hastanede hayatlarını kaybettiler. Ailenin tek sağ kalan ferdi olan dört yaşındaki Ahmed Devabişe ise yine cildinin büyük bir kısmının yanmış olması sebebiyle uzun süre tedavi gördü.
 
Bu korkunç vahşeti işleyen çetenin elemanları yakalandı. Ama işgal yargısı, elebaşını psikolojik sorunları olduğu gerekçesiyle serbest bıraktı. Bu gerekçenin işgal yargısının siyonist işgalin sivil militanlarını serbest bırakmada sıkça kullandığı gerekçe olduğunu hatırlatalım. Elemanlardan birini de sadece ev hapsine mahkûm etti. Bu iki kişi hakkındaki kararı zaten diğerlerini de serbest bırakma, böyle bir vahşete imza attıktan sonra ellerini kollarını sallayarak dolaşmalarına imkân verme niyetinde olduğunu gösteriyordu.
 
 Filistin Enformasyon Merkezi

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...