HAMAS LİDERLERİNDEN RAFET MURRA NEKSE'Yİ DEĞERLENDİRDİ

HAMAS LİDERLERİNDEN RAFET MURRA NEKSE'Yİ DEĞERLENDİRDİ

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Rafet Murra, 1967’deki En-Nekse’nin ikinci bir En-Nekbe olduğunu, işgal güçlerinin daha çok araziyi ve Kudüs’ün tamamını işgal ettiğini, binlerce kişiyi evlerinden kovduğunu söyledi.
 
Murra, En-Nekse’nin 52’nci yıldönümü dolayısıyla dün yayınladığı bildiride, En-Nekse’nin Arapların siyasi ve askeri yenilgisine yol açtığını ifade etti.
 
Quds Press Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, direnişin ve Filistin halkının bugün daha güçlü olduğunu belirten Murra, direniş ve fedakarlıklar sayesinde En-Nekse’nin tekrar yaşanmadığını kaydetti.
 
İşgal güçleri 1967’deki savaşı 5 Haziran’da Mısır cephesine ani saldırılar düzenleyerek başlattı. Sina Yarımadası’ndaki ve Süveyş Kanalı bölgesindeki Mısır üslerine hava saldırıları düzenledi.
 
Saldırılar, üç haftalık gerginlikte dönüm noktası oldu ve İsrail ile Mısır, Suriye ve Ürdün arasında kapsamlı bir savaşa yol açtı. Savaş sırasında Arap gücüne Irak ordusu da destek verdi.
 
İşgal ordusu Mısır hava kuvvetlerini yok ettikten sonra Ürdün ve Suriye cephelerine yöneldi. Bu arada Ürdün, Suriye ve Irak hava kuvvetleri Mısır cephesi üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla Yahudi yerleşkelerine saldırı düzenlemeye başlamıştı.
 
5 Haziran günü bitiminde Mısır, Suriye ve Ürdün hava kuvvetleri tamamen savaş dışı kalmış, işgal güçleri 1948’de işgal ettiği toprakların dört katı genişliğinde Arap toprağını işgal etmişti.
 
 Filistin Enformasyon Merkezi

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...