Fransız Gazetesi: İdari Hapis Cezaları, İsrail’in Guantonaması

Fransız Gazetesi: İdari Hapis Cezaları, İsrail’in Guantonaması

Orion 21 gazetesi, işgal rejiminin uyguladığı idari göz altıları kınayarak bu uygulamayı, yetmiş yıl önce kullanılan ve şu anda dünya da emsali bulunmayan "İsrail'in Guantonaması" olarak nitelendirdi.

  Qodsna’nın Şehab Haber Ajansından naklettiğine göre, Fransız Gazetesi "Orion 21" İsrail’in idari tutuklamalarda uyguladığı kanunları kınayarak bu uygulamalar için 70 yıl önce kullanılan ve dünyada bir örneği daha bulunmayan "İsrail Guantanamosu" benzetmesi yaptı. 
  Gazete konuyla ilgili haberinde şu görüşe yer verdi: İngilizler Filistin'i işgal ettiğinde zamanın Yahudileri bu tarz insanlık dışı kanunlardan dolayı eziyet gördü. Fakat maalesef şu anda İsrail yönetiminin bu insanlık dışı kanunları Filistinlilere karşı uygulaması şaşkınlık vericidir.
  Aynı şekilde gazete geçtiğimiz ağustos ayında tutuklanan Filistin asıllı Fransız vatandaşı Salah Hamuri'nin hiçbir gerekçe gösterilmeden süresiz gözaltına alınmasını, 1948 yılında İngiliz güçleri tarafından süresiz gözaltına alınan "İshak Şamir" ve "Menahim Begin"in durumuna benzeterek, bu şahısların o zamanda bu şekilde tutuklanmasına Yahudilerin itiraz ettiğini hatırlattı.
  Gazetenin haberinde şu ifadelere de yer verildi: İsrail kanunları emniyet güçlerine, Filistinlileri hiçbir gerekçe göstermeksizin ve hatta avukatına dahi bilgi vermeden gözaltına alma izni veriyor. Bu gözaltı hakimin kararıyla hiçbir delil olmadan altı ay uzatılabiliyor.
   Bilindiği gibi Filistin Yönetiminin 2012 yılının 11 Eylülünde yayınladığı rapora göre, 1967 yılından bu yana Siyonistlerin süresiz gözaltına aldığı Filistinli sayısı 100 bini aşmış bulunuyor. Ayrıca gözaltına alınanların çoğu hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden yıllarca hapiste tutuldu.
  HAMAS üyesi Hatem Kafişe ömrünün 11 yıl 7 ayını 1996'dan 2013'e kadar 6 gözaltı kararıyla zindanda geçirdi. 2002 yılından beri aylık olarak 636 Filistinli süresiz gözaltına alındı. 

kudusgunu.com

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...