EKONOMİK KRİZ FİLİSTİN ÜNİVERSİTELERİNDE EĞİTİM SİSTEMİNİ ÇÖKME NOKTASINA GETİRDİ

EKONOMİK KRİZ FİLİSTİN ÜNİVERSİTELERİNDE EĞİTİM SİSTEMİNİ ÇÖKME NOKTASINA GETİRDİ

Ulusal Kampanya, üniversite eğitim harçlarının düşürülmesini talep etti ve aksi takdirde Filistin üniversite eğitim sisteminin çökebileceği uyarısında bulundu.
 
Ulusal Kampanya, işgal yönetiminin ablukası, uygulamaları ve işgal hükümetinin son dönemde korsan yöntemlerle Filistinlilerin vergi gelirlerini kesmesi sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden Filistin halkının zor bir ekonomik durumla karşı karşıya olduğunu vurguladı.
 
Ulusal Kampanya, Gazze'de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada atılan adımın uluslararası hukukun kabul ettiği hususların en alt düzeyine ve işgal yönetiminin gerek Oslo İlkeler Anlaşması'yla gerekse Paris Protokolü ile üstlendiklerine aykırı olduğunu, ayrıca genelde Filistin Yönetimi'ne bağlı olarak çalışan memurların özelde ise Gazzeli memurların maaşlarında kesinti yapıldığını ve ödemelerin geciktirildiğini dile getirdi. Açıklamada ciddi bir ekonomik ve insani kriz yaşandığı belirtilerek yerel ve uluslararası raporlarda, 2018 verilerine göre %68 oranında gıda yetersizliğinin, %53 oranında işsizlik sorununun yaşandığının, bu oranın gençlerde daha da artarak %70'lere ulaştığının belirtildiği dile getirildi.
 
Ulusal Kampanya, Yardımlaşma Teşkilatı'nın ortaya koyduğuna göre Gazze bölgesindeki üniversite öğrencilerinin %35'inin eğitim harçlarını ödeme imkânına sahip olmamaları sebebiyle eğitimlerini ertelediğine dikkat çekti. Yine değişik istatistiklere göre çok sayıda öğrenci de üniversitedeki eğitimlerini bitirmelerine rağmen diplomalarını alma imkanı elde edemedi.
 
 Filistin Enformasyon Merkezi

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...