ABD VE SİYONİST İSRAİL IRAK'TAKİ HUZURSUZLUKLARDAN MEMNUN

ABD VE SİYONİST İSRAİL IRAK'TAKİ HUZURSUZLUKLARDAN MEMNUN

ABD Başkanı ve siyonist rejim dışişleri bakanı Irak'ta baş gösteren huzursuzluklardan duydukları memnuniyeti dile getirirken, bu kargaşalı ortamın devamı için destek vereceklerini belirttiler.

Irak ilk olarak 1 Ekim tarihinden kaç gün için hükumet karşıtı itirazlara sahne oldu ve daha sonra 25 Ekim'den bu güne kadar aynı itirazlara tanıklık ediyor. Söz konusu itirazlar sokakta şiddete yol açıp itirazcıların ölümü veya yaralanmasına neden oldu.

Irak halkının bu protesto eylemleri aslında işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk ve sosyal hizmetlerin zafiyeti nedeniyle gündeme gelmektedir ama ne var ki güvenlik güçleri ile halkın çatışmasına dönüşen bu gergin ortam Irak'ın siyasi düzeninin muhalifleri tarafından planlanmış ve yönlendirilen bir komployu gösteriyor.

Amerika ve İsrail rejimi Irak'ta güvensizliğin yaşanmasından duydukları memnuniyetle yetinmeyip aynı zamanda halkın barışçıl itirazlarını şiddet eylemlerine dönüştürenlerin destekçisi ve yönlendiricisidir.

ABD başkanı Donald Trump kendi twitter sayfasında Irak'ta İran konsolosluğuna düzenlenen saldırıyı yayımlanan İran İnternational kanalı ve Arap News haber ajansı'nın iki görüntüsünü paylaştı. Buna paralel olarak Siyonist rejim dış işleri bakanı Yisrael Katz 3 kasım pazar günü paylaştığı bir twitte açıkça Irak'ta vuku bulan olaylara destek vererek İran'ın bu şiddetlerde izi olduğunu iddia etti.

İşte bu mesaj bir kaç önemli noktaya işaret ediyor. İlkin şu ki ABD ile İsrail Arap ekseni ile birlikte Irak'ta sokak şiddetlerini yönlendiriyorlar. Bu doğrultuda Irak Asaibul Hak Hareketi  Genel Sekreteri Kays El Hazali şöyle diyor: " İsrail ABD'den daha güçlü bir şekilde bu huzursuzluklarda payı vardır.Kuzey Irak'ın bir kaç ilinde hatta  Süleymaniye'de  bile Mossad'ın bulunduğu tespit edilmiştir.Ayrıca CIA ile Mossad'ın Bağdat hava limanında ortak bir üssü bulunuyor. Mossad, çatışmaları tırmandırmak için bazı sapkın hareketleri ve haklarından mahrum bırakılmış partileri kullanmaya çalışıyor."

İkincisi şu ki, Washington ve Tel Aviv bazı sapkın şii gruplar ve Baas rejimi kalıntıları ile Irak gelişmelerini etkilemeye ve halkın ekonomik taleplerini siyasileştirmeye çalışıyorlar.

Üçüncü noktada ise, ABD ve İsrail kendi medyaları vasıtası ile özellikle sosyal medya kanalları ile Irak'taki itirazları İran İslam Cumhuriyetine doğru yönlendirmeye çalışmaları  ve İran karşıtı planlarını Irak topraklarında takip etmeleri meselesidir. İsrail, ABD ve Arap ekseni bir taraftan İran ile Irak arasındaki yakın ilişkilerden  memnun olmazken diğer yandan da İran İslam Cumhuriyetinin bölgesel gücü ve nüfuzunu kabullenemiyorlar.

Siyonist İsrail rejimi, ABD ve Arap ekseni İran İslam Cumhuriyeti içinde kaos yaratma ve azami baskı politikasından umudunu yitirdiği bir ortamda İran'ın bölgedeki müttefiklerini güvensizleştirmeye çalışıp daha sonra geniş propaganda ile İran'ı bu huzursuzlukların nedeni olarak tanıttıktan sonra Tahran ile Bağdat ilişkileri dahil olmak üzere İran'ın diğer müttefikleri ile ilişkilerini olumsuz yönde etkileyip değiştirmek istiyor.

Son olarak şunu söylemek gerekir ki Irak halkı, İbrani-Arap ve Amerikan yaklaşımından etkilenmedi ve İsrail ile  Amerikan bayraklarını yakmakla  Irak iç işlerinde herhangi bir dış müdahaleye karşı olduklarını göstermiş oldu.

Irak Başbakanı dün ülkenin üst düzey yetkililerinin katılımıyla son olaylar ve gelişmelerin ele alındığı toplantıda, düzenin korunması ve güvenliğin sağlanması için gereken tedbirler, yargı ve yasama erkelerin hükümet ve güvenlik servislerinin çabalarına destek vermesi hakkında görüş teatisinde bulundu.

 

Bu arada Irak Temsilciler Meclisi Mali İşler Komisyonu Sözcüsü Ahmed Saffar yaptığı açıklamada, Irak halkının taleplerini karşılama doğrultusunda, Kürtler'in de isteğini içeren bütçe taslağının hazırlandığını ve Bağdat ile Erbil'in nihai mutabakatını beklediğini kaydetti.

parstoday

Google+ WhatsApp

Bu Yazı ve Haberle ilgili yorumunuz...